Silové miesta Slovenska

11.09.2024

Článok vyšiel v skrátenej verzií v časopise Moja chalupa

Autor : Barbora Pavligová


Na Slovensku je veľa miest, ktoré odjakživa svojím vyžarovaním priťahujú pozornosť ľudí. Častokrát to boli práve miesta prameňov, riek, stromov, skál či vrchov, ktorých energetiku ľudia v dávnych dobách vnímali silnejšie, pretože boli užšie spojení s prírodou. Videli v nich sídla posvätných božstiev a často ich využívali k obradným účelom alebo si podľa ich vyžarovania vyberali miesta na bývanie. Neskôr na týchto miestach vznikali kresťanské chrámy a pútnické miesta. Dodnes na rôznych miestach vnímajú ľudia prítomnosť niečoho príjemného, priam zázračného. Cítia sa tam zrazu dobre, uvoľnene a odchádzajú odtiaľ nabití energiou. Mnohým takýmto miestam sa pripisujú účinky, ktoré liečia dušu aj telo. Práve preto ich nazývame silovými, lebo nás svojou neviditeľnou energetikou nabíjajú životodarnou energiou. Na Slovensku sú aj miesta, ktoré súvisia s našou históriou a predkami. Práve aj v nich sídli duch nášho národa. Preto je dôležité uchovávať a starať sa o tieto energetické miesta, lebo hlboké srdcové prepojenie s našou prírodnou krajinou posiľuje zároveň aj nášho ducha a spätne nás lieči, a to nielen na individuálnej úrovni ale aj tej kolektívnej.

V dávnych dobách putovali našimi oblasťami prví ľudia, ktorí boli lovcami a zberačmi. Boli veľmi spätí s prírodou, ktorá im poskytovala domov a obživu. Ich vnímanie prostredia, v ktorom žili, bolo vtedy úplne iné než je dnes. Kráčajúc a pozorujúc okolitú krajinu a nebesia objavovali rôzne miesta síl, kamene, jaskyne, pramene, hory, miesta, ktoré pre nich vyžarovali silu a ducha, alebo kde mohli cítiť prítomnosť svojho božstva. Pravdepodobne tieto miesta jednoducho označili podľa svojich predstáv s použitím prírodných materiálov. Neskôr sa ľudia naučili pestovať plodiny, rastliny a chovať zvieratá a preto sa potrebovali usadiť na jednom mieste, ktoré si väčšinou vyberali v blízkosti týchto magických miest, najprv v jaskyniach a na rovinách, neskôr sa sťahovali aj do hôr a kopcov, aby boli viac chránení. Tvorili stále väčšie a väčšie komunity, dediny a neskôr prvé mestá ako centrá moci. Dlhodobým pozorovaním prírody, astronomických javov nebeských telies a neustálych cyklicky striedajúcich sa období roka zistili periodicky sa meniacu energiu a charakter jednotlivých miest. Z tohto pozorovania postupom času vyvodili prvé poznatky o meniacich sa ročných obdobiach, ktoré spájali s výsadbou plodín a zberom úrody a neskôr aj s prvými sviatkami roku, ktoré s tým boli spojené. Svoje zistenia neustále prehlbovali a vytvárali prvé prírodné štruktúry, ktoré mali aj astronomické a ceremoniálne funkcie, ako jednotlivé alebo v zoskupeniach stojace kamene známe ako menhíry a dolmeny, na našom území aj kruhové rondely. Miesta postupne dotvárali a využívali k obradným účelom, štruktúry boli navrhnuté tak, aby určili konkrétne obdobia zvýšenej energetickej účinnosti na miestach, ktoré ľudia využívali na rôzne liečebné či duchovné účely. Po prechode na kresťanskú vieru boli často na týchto silových miestach stavané prvé kresťanské svätyne. Je dokázané, že ľudia od starých dôb putovali na tieto miesta, kvôli náboženským ale aj liečebným dôvodom. Častokrát sú tieto miesta aj miestami legiend, zjavení či zázrakov, ktoré tu pútnici zažívajú. Vo svätostánkoch ostáva energia po mnohých veriacich a pútnikoch, ktorí ju tam svojimi modlidbami a rozjímaním neustále nabíjajú a zosilňujú tak vibrácie lásky, pokoja a múdrosti na týchto miestach, ktoré uzdravujú.

Silové miesta sú rôzneho charakteru, môžu to byť len čisto prírodné miesta bez zásahu ľudí – hory, pramene, rieky, stromy, skaly, jaskyne a pod. alebo miesta, ktoré boli dotvorené ľudskou činnosťou ako napr. stavby, ktoré ležia na energeticky zaujímavých prírodných miestach a s architektúrou, ktorá túto energiu podporovala – kostoly, kaplnky, hradiská, pútnické miesta, kláštory, miesta legiend, vztýčené kamene a pod. Môžu zdanlivo energeticky pôsobiť samostatne, ale väčšinou môžu ležať na približných líniách alebo aj vytvárajú prírodné chrámy, systémy, obrazce, siete, meridiány, rôzne zoskupenia vertikálneho a horizontálneho charakteru, ktoré zvyšujú svojím spolupôsobením celkovú energetiku oblasti, v ktorej sa nachádzajú. Niektoré majú pôsobenie aj na širšie územie. Takisto ich tvar, zloženie a správne umiestnenie má vplyv na šírenie vitálnej energie a jej pôsobenie na nás, čo neskôr ľudia po celom svete ďalej rozvíjali v rôznych starých učeniach o posvätnej geometrií, čínskom Feng shui, indickej Vastu a geomantií. Každé silové miesto má vlastnú jedinečnú štruktúru, ktorú je potrebné nacítiť opakovane, v rôznych obdobiach, individuálne a aj skupinovo. Má svoju silu energie, ktorú sa dá navnímať rôznymi metódami. Sú silové miesta, kde je energia aj utlačená a oslabená, predovšetkým kvôli ľudskej činnosti, najčastejšie to býva v mestách, novodobá geomantia sa práve venuje aj liečeniu oslabenej energetiky týchto miest.

Silové miesta majú skrytú schopnosť zosilovať v ľuďoch vlastnosti empatie, súcitu, múdrosti, pokoja mysle a hlavne úcty k sebe a k Zemi. Je veľmi dôležité v dnešnej dobe rozvíjať tieto vlastnosti ako aj ľudskosť k sebe samým a ku všetkým živým bytostiam aj vzhľadom na množstvo environmentálnych a sociálnych problémov, ktoré sa vyskytujú vo svete. Veľa ľudí nie je v dnešnej dobe v kontakte so sebou, s ľuďmi okolo a aj so Zemou a ľudská nevedomosť je dnes veľkým problémom. Silové miesta so svojím jemným pôsobením nám môžu napomáhať k zobudeniu sa a k premene nášho vedomia a tým nám pomôcť pri svojom vlastnom liečení a tým pádom aj liečení Zeme.

Ako vlastne pristupovať k posvätným a silovým miestam?

Na každé silové miesto je dôležité vstupovať s otvoreným srdcom a kľudnou mysľou. Dopriať si čas na stíšenie, vedome putovať k miestu. Najprv pozorovať vonkajšie prostredie - stromy, zem, kamene, rastliny, prípadné živé tvory, výzdobu, umiestnenie a tvar miesta, zároveň pozornosť preniesť aj do svojho vnútra a prejaviť úctu k miestu, požiadať o vstúpenie. Je možné kráčať, sedieť, ležať a preciťovať energiu, vnímať svoje pocity, myšlienky a vnemy, ktoré postupne prichádzajú. Prepojiť svoje vnútro s energiou silového miesta spoločným splynutím s miestom. Je možné priblížiť sa rukou k zemi a cítiť silu energie miesta, byť pozorný k drobným znakom a náhodám, ktoré sa môžu v ten okamih nečakane udiať. Niet úplne presného návodu ako postupovať, je to veľmi intuitívna práca vyžadujúca istý stupeň naladenia sa. Každý človek navníma miesto pomocou iného svojho vlastného spôsobu podľa charakteru silového miesta – niekto si sadne a relaxuje, niekto sa modlí a medituje, iný má potrebu sa hýbať, tancovať, spievať, niekto spí či si píše, kreslí, používa rôzne pomôcky a pod. Nič z toho nie je lepšie či horšie. Zážitky zo silových miest môžu byť veľmi pestré – od fyzických znamení prírody, cez telesné a emocionálne vnemy, cez rôzne uvedomenia, vhľady, zjavenia a pod. Najlepšie pracovať v spoločne naladenom kolektíve a zdieľať svoje vnemy, ale aj individuálne ústranie je veľmi potrebné. Voda a stromy napomáhajú prvotnému precíteniu miesta, môžete začať kľudne s nimi, niekto inklinuje viac k zemi a kameňom. Je možné aj v prípade hlbokej potreby vysloviť prosbu. Vždy sa pri odchode z miesta rozlúčiť a poďakovať. A potom len vnímať čo sa bude diať.

Slovensko ovplýva veľkým množstvom silových miest, kde energia pôsobí v rôznej sile a na rôznych úrovniach. Človek by mal ale predovšetkým vnímať a chrániť silové miesta v blízkom okolí svojho bydliska, lebo tie sú mu energeticky najbližšie. Na Slovensku máme však aj veľa významnejších miest, ktoré svojou energetikou presahujú a podporujú celú našu krajinu a preto som pre vás vybrala niektoré z nich:

Devín:

Prastarý hrad nad sútokom Dunaja a Moravy je jedným zo základných silových miest Slovenska. Samotná skala, na ktorej sa týči hrad, a neďaleká Devínska Kobyla boli v dávnej minulosti posvätné. Silná energia, ktorá je tu prítomná, pritiahla v minulosti rôzne významné osobnosti našich dejín, miesto tak bolo svedkom mnohých historických udalostí – veľkomoravských dejín, ranokresťanských cyrilo-metodejských udalosti a aj národobuditeľských štúrovských dejín. Miesto pri sútoku dvoch významných riek pod hradnou skalou vytvára energetickú rovnováhu a posiľuje vnútro človeka prepojením so starým vedomím a múdrosťou našich predkov. Je jednou z hlavných súčastí energetického systému Bratislavy.

Vihorlat:

Ticho spiaci Vihorlat majestátne tróni sopečnému pohoriu na východe Slovenska. V jeho okolí bolo osídlenie už od praveku a dodnes je celé územie chránené. Je súčasťou Vihorlatských vrchov s pralesom zapísaným do UNESCO s viac než 200- ročnými stromami a zaujímavými skalnými útvarmi. Dopĺňa celkovú sústavu vrchov, ktoré vytvárajú energetickú sieť Slovenska. Pod jeho nohami sa nachádzajú tajomné jazerá, predovšetkým rozprávkové Morské oko, ktorého čisté vody pôsobia ukľudňujúco na naše vnútro a sú balzamom na naše emócie. O Vihorlate existuje veľa povestí a legiend. Jedna z nich hovorí o spiacom obrovi Okovi, ktorý spí v útrobách sopky a Morské oko je práve okom obra Oka, tento obor stráži sopku Vihorlat, aby nevybuchla. A možno tak stráži aj naše vnútro pred výbuchmi hnevu, strachu a nenávisti.

Nitra a Zobor:

Vraví sa, že Nitra je jedno z najstarších miest v strednej Európe. Leží na siedmich pahorkoch, z ktorých jeden z nich je práve majestátny vrch Zobor. Ten spolu s Nitrianskym hradom a jeho okolím, Kalváriou a Šibeničným vrchom vytvára silnú energetickú štruktúru. Vápencový vrch Zoboru je tichý strážca našej významnej histórie, ktorá siaha hlboko do dejín. Spolu so svojim prastarým hradiskom na jeho vrchole, hradiskom Lupka, Svoradovou jaskyňou a prameňom, Kostolom sv. Michala archanjela v Dražovciach a Tríbečskými bielymi skalami tvorí dôležité silové miesto, ktoré posiľuje ducha nášho národa a vnútornú sebahodnotu.

Marhát a Záruby:

Oba majestátne kopce sa považujú za posvätné hory Považského Inovca a Malých Karpát. V ich okolí je veľa krásnych energetických prírodných miest, hradísk a sakrálnych miest ako napríklad významné keltské hradisko Molpír spolu s magickou dolinou Hlboče a nádherné pútnické miesto - Kostolík sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici, ktorý je unikátom s pôvodom siahajúcim až do 9.storočia, jaskyňa Čertova pec, ktorej osídlenie spadá hlboko do praveku a významné hradisko Valy pri Bojnej.

Veľký Choč:

Veľkolepý vrchol Veľkého Choča sa hrdo vypína nad neďalekým Ružomberkom a Dolným Kubínom. Je to posvätná hora, ktorá priťahovala ľudí už od nepamäti. Na jej úbočiach a okolí sa našlo niekoľko starých hradísk a rôznych osídlení. Jedinečná podoba Choča a jeho majestátnosť medzi slovenskými pohoriami zaujala mnohých našich literátov ako Martina Kukučína a Pavla Országha Hviezdoslava, ktorí sa tu pod jej úbočiami narodili. Vo svojich básnických či prozaických dielach inšpirovali práve týmto jedinečným vrchom. V okolí nájdete množstvo zaujímavých miest ako napríklad – Kostolíky v Ludrovej a v Martinčeku s legendami o templároch, magickú Liskovskú jaskyňu, nádherný Lúčanský vodopád, hradiská Vyšného Kubína a neďalekú Prosiecku a Kvačianskú dolinu.

Mariánka:

Mariánske údolie čiernej Madony - Panny Márie Tálskej je odjakživa pútnickým miestom hlbokej transformácie. Pre Slovensko, ktoré je pod patronátom sedmibolestnej Panny Márie ( Matky Božej ), je toto miesto dôležitým silovým miestom. Marianka, ktorej pôvodný nemecký názov je Marienthal – Máriino údolie, je prvé a najstaršie pútnické miesto na Slovensku a zároveň najstaršie aj na území historického Uhorska. Spomína sa už v roku 1367, neďaleké hradisko na vrchu Bázgovič siaha históriou až hlboko do praveku. Traduje sa tu množstvo legiend, najznámejšia je legenda o pustovníkovi, ktorý žil v tomto údolí a z hruškového dreva vyrezal sošku Panny Márie, aby sa k nej mohol modliť. Neskôr musel utiecť a sošku skryl do bútľavého stromu. Našla sa o niekoľko desaťročí neskôr v liečivom prameni, na ktorom dnes stojí kaplnka. Po niekoľkých zjaveniach Panny Márie pri prameni a zázračných uzdraveniach sa začalo veriť, že voda z pramena Sv. studne je liečivá. Neďaleká Lurdská jaskyňa je dodnes miestom vďaky vyliečených pútnikov. Slovensko má mnoho miest zjavení Panny Márie, ako sú Hora Zvir pri Litmanovej, Turzovka, Staré hory, Dechtice, Marianka, ktoré sú úzko a bezprostredne zamerané pre uvedomenie si ženského aspektu božskosti.

Hronský Beňadik:

Benediktínsky opevnený kláštor v Hronskom Beňadiku je jedno z mála skutočných miest, kde naozaj cítiť čistú prítomnosť vyšších síl. Samotný kláštor, nazývaný aj "perla Pohronia", stojí na starom posvätnom mieste, ktoré bolo osídlené už v období praveku. Chráni úzky vstup do Pohronia, tkz. "Slovenskú bránu" ( Porta Slovenica ), spolu s neďalekou sieťou obranných hradísk a je zároveň križovatkou starých obchodných ciest. Leží v údolí, v srdci, medzi dvomi nevysokými vrchmi – Vartičkou a Klíčou, blízko Hája, kde stojí na starom hradisku na Beňadickej skale kresťanská morová kaplnka Sv. Krvi. Ide o druhý najstarší kláštor na Slovensku, oficiálne založený v roku 1075 n.l. ( v tom období už dávno existoval), oslavuje teda skoro 950 rokov svojej existencie a táto stará čistá duchovná energia je tu naozaj cítiť. Samotný chrámový kostol sv. Benedikta opáta a Panny Márie dostal v roku 2019 titul Bazilika minor a spolu s kláštorom uchováva skutočné kresťanské poklady – vzácnu relikviu Kristovej krvi, ktorú v roku 1483 daroval kláštoru kráľ Matej Korvín a kópiu najstaršej liturgickej knihy na Slovensku – Nitriansky kódex, ktorá bola pôvodne napísaná práve v tunajšom kláštore. Pobyt na tomto mieste s prítomnosťou vzácnej relikvie otvára naše srdce a pomáha duševnému kľudu.

Svätý Jur a Šarkania diera v Súľovských skalách:

Tieto dve miesta spájajú legendy o drakoch. Drak ako starý symbol, ktorý sa dá vysvetliť rôzne a zaujíma svoje miesto prenesene ako bytosť v povestiach, ktoré sa na Slovensku objavujú na veľa miestach. Svätojurská legenda o drakovi a sv. Jurajovi je asi najznámejšia a dala aj mestu samotný názov. Miest vo Svätom Jure a jeho okolí, ktoré sú spojené s dračou energiou je viac, napokon aj samotný gotický kostol sv. Juraja v centre obce pripomína vo vnútri túto prastarú legendu v duchovnom aspekte. Povesti hovoria o tom, že Slovensko v dávnej minulosti obývali draci, z ktorých jeden mal obývať aj jaskyňu v Súľovských skalách. Jaskyňa Šarkania diera bola určite osídlená dávno v praveku a možno práve preto v nej zostal aj kus pradávnej dračej energie, ktorú je cítiť dodnes.

Z ďalších silových miest vyberám ako príklad:

Dejiny a história -  Ducové, Skalka nad Váhom, Katarínka, Spišský hrad, Pohanská, Kláštorisko Slovenský raj, Zvolen a Pustý hrad, Osturňa a Červený kláštor, Dobrá voda a okolie, Molpír a okolie, Banská Štiavnica a okolie, Skýcov a okolie, rondel Svodín, Korlátko

Údolia -  Blatnická dolina, Staré hory pri Banskej Bystrici, Prosiecka dolina, Manínska tiesňava

Posvätné hory -  Kriváň, Sitno, Kráľová hoľa, Marhát, Vršatec, Poľana, Strážov nad Zliechovom, Urpín

Pútnické miesta - Dechtice, Hora Zvir, Turzovka, Staré hory

Jaskyne - Jaskyňa Domica a Silická planina

Kostoly a rotundy - Martinček, Ludrová, Šivetice, Lančár, Kopčany, Klížske hradište, Nitrianská Blatnica, Drážovce

Skaly – Velestúr, Megoňky, Menhír Biely potok, Súľovské skaly, Raslavkameň, Holíč

Jazerá, rieky, pramene – Borová hora, Vodopád Lúčky, Šútovský vodopád, Kaďa Liptovský Ján, Morské oko, Nitra, Morava, jazero Počúvadlo

Stromy – Gavurky, Platany v Jelke a v Komjaticiach, Dračí dub pri Lozorne, dub pri Dubinnom, Korvínová lipa v Ľupči, lipa kráľa Mateja v Bojniciach, pralesy Slovenska

Kúpele - Ružbachy, Štós, Sliač, Lúčky, Piešťany

Geomantia Slovensko - Copyright © 2023 . All Rights Reserved.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.

Bez nevyhnutných cookies sa neobíde správne a bezpečné fungovanie našich stránok a registračný proces na nich.
Funkčné cookies ukladajú vaše preferencie a prispôsobia podľa nich naše stránky.
Výkonnostné cookies monitorujú výkon našich stránok.
Vďaka marketingovým cookies môžeme merať a analyzovať výkon nášho webu.